Kosborfélék

A kosborfélék vagy orchideafélék a spárgavirágúak rendjébe tartozó család. Több szempontból is a növényvilág egyik legfigyelemreméltóbb családja.

Az Orchidea Ápolása

Sokan megrettennek, ha orchideát kapnak ajándékba, vagy azért nem tartanak otthon e szép növényekből, mert az a nézet terjedt el, hogy kényes növényről van szó. Pedig nem is kényes! Ápolásával kapcsolatban sokféle házi praktika látott napvilágot. Mégis van néhány egyszerű alapszabály.

Öntözés: Általában a heti egyszeri öntözés elegendő számára. Ne álljon vízben, mert gyökerei megfulladnak, és elpusztul a szép orchideánk. A legjobb, ha átfolyatunk a cserepén egy két deciliter tápoldatos vizet. Ez kellőképpen megnedvesíti a közeget, mely ezután párás környezetet biztosít a gyökereknek. A legjobb, ha azt látjuk, hogy az átlátszó cserép oldalán helyenként páracseppek képződnek. ermetezgetni is érdemes, de csak annyira, hogy ne álljon a levelin víz, mert rothadásos betegségségek üthetik fel fejüket.
Legjobb az esővíz, vagy a szénsavmentes ásványvíz. Mivel sok vizet nem ’iszik’ egy orchidea, így 1 liter ásványvíz akár több hónapra is elegendő lehet. Léteznek már orchideák számára kifejlesztett kaspók is. Ezek lényege, hogy a kaspó alján van egy perem, mely nem engedi a cserepet teljesen a kaspó aljára, így a felesleges víz kifolyhat és egy kevés maradhat is a kaspó aljában (max. 0,5 cm). Ez a kevés víz megfelelő páratartalmat biztosít a növényünk gyökereinek. Léteznek hidrokultúrás kapók is, melyek még inkább megkönnyítik az ápolást. Egy speciális víztartályból, annyi vizet vesz fel a növény, melyre éppen szüksége van. A víz fogyását pedig egy kis egyszerű szerkezet jelzi, így nagyon könnyen tudjuk kontrolálni az öntözést. A legjobb, hogy az öntözéssel együtt a tápanyagutánpótlás is megoldható. Nem utolsó sorban a növények nagy része jobban is érzi magát hidrokultúrás kaspóban.


Tápanyagigénye: Ha azt szeretnénk, hogy orchideánk sokáig éljen, akkor mindenképpen foglalkozni kell a tápanyag pótlásával. Az ochideaföld ugyanis igen kevés tápanyagot tartalmaz, melyet a növény gyorsan felemészt, vagy egyáltalán nincs benne semmi tápláló. Saját erejéből, pedig egy két évig tudja fenntartani magát, ezután kimerül és elpusztul. A tápozást a virágzáshoz kell igazítani. A bimbók megjelenésétől hetente, elvirágzástól az újabb bimbók megjelenéséig pedig bőven elegendő kéthetente. Az orchideák legtöbbször télen virágoznak, nyáron pedig a vegetatív részeket, azaz a levelek és a gyökereket fejlesztik.
Mindenképpen orchideák számára kifejlesztett tápanyagot adjuk, mert ezekben találhatók a számukra szükséges tápelemek megfelelő formátumban. Mint minden táp, az orchidea tápok is kaphatók szilárd és folyékony formában. Mindegy, hogy melyik formátumot alkalmazzuk.
Átültetés után, csak kb. 3 hét elteltével kezdjük meg a tápanyag-utánpótlást, mert az ültetés által bekövetkezett sebeket megégetik a tápok és a növény pusztulásához vezet.

Mivel epifita, azaz fán lakó orchideáról van szó, valódi talajra nincsen szüksége. A sima virágföldben gyökerei szinte azonnal megfulladnak és elrohadnak. Az orchideánknak vásároljunk számukra kifejlesztett keveréket. Ezek alapja fenyőkéreg, kókuszrost, savanyú kémhatású tőzegmoha, perlit és némi komposzt. Ha átültetésre kerül a sor, akkor csak egy két mérettel nagyobb cserepet válasszunk, mert különben azzal foglalkozik, hogy mihamarabb beszője a közeget gyökereivel. Sokszor látunk olyan orchideatövet, melynek cserépben szinte már csak a gyökerek vannak. Ekkor már érdemes átültetni, de aggodalomra semmi ok, ettől még nem érzi magát olyan rosszul. Sokan nem tudják, hogy az orchideák gyökerei együtt élnek bizonyos gombákkal, melyekkel segítik egymás életét. Ezt hívják szimbiózisnak. Ezért, talán nem az átültetés a megfelelő kifejezés, hanem a pótlás, ugyanis, azzal a közeggel kell áthelyezni az új cserépbe a növényt, amiben eddig élt, így a szimbióta gombákat is áttelepítjük az új cserépbe. Mikor kivesszük a növényt a régi cserépből, vágjuk le a sérült, elhalt, és beteg gyökereket, ezután kezdjük meg az átültetést. Átültetéskor vigyázzunk a gyökerekre! Ahogy áthelyezzük a tövet az új cserépbe, az új közeget rázogatással segítsük a gyökerek közé így nyomkodással nem törjük össze a gyökereket.


Cserép: A legpraktikusabb az átlátszó cserép. A növény gyökere képes fotoszintetizálni és a cserépen átjutó fényt tudja hasznosítani, illetve ellenőrizni tudjuk a gyökerek állapotát. Ha nem kapunk ilyen cserepet, vagy nem illene a környezetbe nyugodtan, ültessük sima agyag vagy műanyag cserépbe. A növény léggyökereit kifelé növeszti majd a fény felé, semmiképpen ne vágjuk le a cserépből kószán kinövő léggyökereket!

orchidea2011_02.jpg

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 20
Össz.: 8 758

Látogatottság növelés
Oldal: Az Orchidea ápolása
Kosborfélék - © 2008 - 2024 - kosborfelekk.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »